Україна входить до числа лідерів серед країн із найбільшою часткою токсичних кредитів. Такі кредити все ще перевищують половину сукупного кредитного портфеля українських банків. Вантаж проблемних позик тисне на показники прибутковості сектора, стримує кредитні апетити фінустанов і збільшує вартість кредитування для позичальників, підвищуючи «плату за ризик». Кардинальному покращенню ситуації перешкоджає відсутність ефективних правових важелів впливу на недобросовісних позичальників.
Про шляхи та інструменти боротьби банків зі злісними боржниками, можливості та перешкоди для підвищення її ефективності йшлося на сесії «Проблемні активи» у рамках V Legal Banking Forum – щорічного заходу, який збирає провідних банкірів, юристів, представників регулюючих органів для професійного аналізу і конструктивного обговорення трендів фінансового ринку, його подальших шляхів розвитку, нових викликів і перспектив.
Спікер форуму начальник юридичного управління Банку Кредит Дніпро Олександр Ярецький запропонував до обговорення тему «Проблемні активи: правовий статус «внутрішніх адвокатів». Експерт розповів про «адвокатську монополію», завдяки якій дозволяється представництво в суді юридичної або фізичної особи виключно адвокатами, лишаючи таким чином за бортом десятки тисяч юристів, які захищають у судах інтереси своїх роботодавців-юридичних осіб, оскільки законопроект №9055, що передбачає спрощений порядок придбання звичайними практикуючими юристами статусу адвоката, до цього часу не прийнято.
«Банківська спільнота наполягає на якнайшвидшому прийнятті законопроекту №9055, який передбачає право представництва внутрішнім адвокатом свого роботодавця на підставі трудового договору. Саме внутрішні адвокати у більшості випадків є для банків найоптимальнішим варіантом у співвідношенні ціна/якість. Вони вступають в дію на попередній стадії, не потребуючи гонорару за вивчення документів, вироблення стратегії, а також оплати за кожне відвідування суду на відміну від тих, хто працює на аутсорсингу. Внутрішні адвокати більшою мірою контрольовані й мотивовані на досягнення результату, а процедура їх найму, умови оплати праці та регулювання діяльності стандартизовані й зрозуміліші для менеджменту. Наразі ж, до прийняття законопроекту №9055, роботодавці змушені, крім трудових договорів, укладати також окремі договори про представлення внутрішніми адвокатами інтересів свого роботодавця в суді. Це збільшує навантаження на бізнес і створює додаткові податкові ризики як для роботодавців, так і для внутрішніх адвокатів», – підкреслив Олександр Ярецький.
Спікери та слухачі форуму обговорили актуальні питання, які стосуються юридичних аспектів банківських суперечок із державними регулюючими органами, останніх змін у сферах фінансового моніторингу та валютного контролю, настання fintech як нового виклику для банківського сектору і каталізатора його подальшого розвитку.