меню

Валерія Гонтарева і Домінік Стросс-Кан провели відкриту дискусію про ситуацію у фінансовому секторі України

04 Листопада 2016

Домінік Стросс-Кан, директор-розпорядник МВФ у 2007-2011 рр., незалежний член Наглядової ради Банку Кредит Дніпро, і Валерія Гонтарева, голова НБУ, обговорили нинішню ситуацію в фінансовому секторі країни. Учасники зустрічі говорили про основні виклики, які стоять сьогодні перед фінансовою системою і безпосередньо впливають як на стосунки з іноземними інвесторами, так і в цілому на темпи економічного зростання країни.

Реформа банківської системи, яка у цей момент перебуває на завершальному етапі, без змін у інших сферах, без жорстких антикорупційних заходів на всіх рівнях, без викорінення політичного популізму не зможе дати очікуваного ефекту. На цьому акцентувала увагу голова Національного банку України.

«Позиція НБУ щодо необхідності реформи фінансового сектора є принциповою, і ми розуміємо, що не всі її схвалюють та підтримують. Але саме в цьому полягає суть реформ – вони за визначенням не бувають легкими і безболісними. Так, наприклад, завдяки очищенню фінансового сектора ми досягли підвищення рівня його прозорості, знижується рівень кредитування пов’язаних осіб та зростає рівень капіталізації банків, – сказала Валерія Гонтарева. – Водночас реформи повинні охоплювати усі сфери. Без кардинальної модернізації інших напрямків економіка не зможе ефективно функціонувати і розвиватися. Так, ми бачимо, як іноді важко нашому парламенту дається прийняття низки доленосних і важливих фінансових законопроектів, або як працюють суди, скасовуючи рішення центрального банку щодо визнання деяких фінустанов неплатоспроможними».

У свою чергу Домінік Стросс-Кан назвав опір низки українських політиків боротьбі з корупцією, яка здійснюється не на словах, причиною, що уповільнює весь розвиток України.

«В українського громадянського суспільства, у західних партнерів, у іноземного бізнесу однакові очікування. Усі хочуть бачити, що в країні проводяться реформи. Усі хочуть бачити, що Україна готова ставати відкритою економікою. Усі хочуть бути впевненими, що правоохоронні й судові органи приймають лише одну сторону – сторону справедливості. Бізнес ставить собі запитання: «Яка гарантія, що у мене будуть комфортні та прозорі умови для роботи тут?». Вам украй необхідні реформи в державному секторі й судовій системі, – підкреслив Домінік Стросс-Кан. – Упровадження системи е-декларування – дуже важкий, але дуже важливий крок. Він важливий як із правової точки зору, так і з позиції формування суспільного запиту. Кожен однаковою мірою повинен відповідати перед законом – чиновник він чи ні, представник він державного чи корпоративного сектора. Україна повинна насамперед позбутися пільг для представників влади».

Фінансист також наголосив, що другий важливий чинник – це якісна судова реформа. Вона стартувала місяць тому, і увесь світ, який вкладає сьогодні гроші у розвиток країни, очікує реальних результатів.

«Я як незалежний член Наглядової ради Банку Кредит Дніпро достеменно знаю, з якими проблемами зіткнувся фінансовий сектор через масові неповернення по кредитах, серед яких і ті великі бізнес-клієнти і навіть деякі народні депутати, що навмисне ухиляються від своїх зобов’язань. Наприклад, ми зіткнулися з ситуацією, яка відображає усі недосконалості чинної судово-правової системи в країні. Давній проблемний позичальник банку, чий кредит був частково погашений шляхом реалізації заставного майна, ставши депутатом Верховної Ради, вирішив скористатися становищем і відсудити у фінустанови значні суми надуманих збитків. Це неприйнятно в цивілізованому правовому світі, у справжній європейській країні. А ми всі хочемо бачити Україну серед європейської сім’ї держав», – сказав Д. Стросс-Кан.

Водночас колишній директор-розпорядник МВФ зауважив, що від України очікують не просто оперативного проведення реформ. Як громадяни, так і весь світ, повинні побачити справжній ефект. «Швидкі реформи на папері, але без якісних результатів, нікого не задовольнять», – резюмував Домінік Стросс-Кан.

ОФОРМИТИ ЗАЯВКУ

* За умови його наявності