меню

Юрист Банку Кредит Дніпро в ході міжнародного бізнес-форуму розповіла, як «зняти корпоративну вуаль» в Україні

23 Листопада 2016

Вимога Нацбанку щодо розкриття структури власності фінансових установ та відповідальності власників була вкрай необхідною для банківського ринку і можливостей його подальшого сталого розвитку після найбільшої фінансової кризи в історії незалежної України. Але для того щоб бізнес-клімат у країні пом’якшувався, а економіка демонструвала куди більш позитивні показники й оперативніше інтегрувалася в світові ринки, такі норми повинні бути обов’язковими абсолютно для всіх учасників. Нинішні прогалини в законодавстві про відповідальність кінцевих бенефіціарів гальмують позитивні зрушення в нашій країні. Про це розповіла Олена Сукманова, начальник юридичного управління Банку Кредит Дніпро, в ході бізнес-форуму UKRAINE LEVEL UP в Києві.

Міжнародний форум UKRAINE LEVEL UP – один із найбільших комунікаційних майданчиків у країні, де представники бізнесу, державного сектора, фінансисти й економісти, зарубіжні експерти обговорювали українські та загальносвітові тренди у сфері податкової політики та податкової прозорості, специфіку інвестиційного клімату України, а також особливості побудови бізнесу і міжнародної торгівлі в умовах глобальних змін.

«Мета форуму – визначити передові тенденції в сфері міжнародного оподаткування, а також з’ясувати ключові питання майбутнього реформування фіскальної системи України та їх вплив на розвиток бізнесу в нашій державі. Спікери, чиї результати діяльності вже неодноразово доводили свою ефективність і часом навіть впливали на державну політику різних країн, говорили про існуючі реалії і про те, як українським підприємствам використовувати нинішню унікальну історичну можливість, щоб вивести свій бізнес на ринки США, Європи та Азії», – зазначила Наталія Ульянова, організатор і модератор форуму UKRAINE LEVEL UP, керуючий партнер ICF Legal Service.

Олена Сукманова, представник Банку Кредит Дніпро, в свою чергу розповіла про міжнародний досвід у сфері відповідальності кінцевих власників компаній. Банкір підкреслила, що Україна все ще відстає від передових світових практик у цій сфері.

«За винятком кількох сфер, зокрема й банківської, специфіка українських реалій полягає в тому, що у кінцевих бенефіціарів сьогодні існує безліч механізмів уникати відповідальності перед клієнтами та партнерами. Ми, як і багато інших українських фінустанов, які вже далеко не перший рік борються з подібними махінаціями з боку великих недобросовісних позичальників, знаємо, як це працює. Серед найпоширеніших схем: виведення активів підприємства на іншу особу, реконструкція нерухомості, вихід у банкрутство, визнання недійсними угод та ін. Корупція в судах і слабка політична воля однаковою мірою шкодять українському бізнесу, інвестклімату та фінансовій системі», – підкреслила юрист.

Вона також вказала на можливості використання в українському корпоративному секторі й правовій системі європейської доктрини «зняття корпоративної вуалі» (перша згадка в англійському праві в 1897 році), суть якої полягає в тому, що відповідальність щодо зобов’язань компанії може бути покладена на контролюючу її особу, і відповідно навпаки – залежно від обставин. При цьому викладені принципи повинні застосовуватися і в кримінально-правовому контексті. Тобто, довівши в суді наявність контролю в управлінні компанії, а також цілеспрямовані неправочинні дії, що були застосовані власником, щоб уникнути зобов’язань, він повинен бути притягнутий до матеріальної, а іноді й кримінальної відповідальності.

Зараз в Україні діє кілька законів, які створюють передумови особистої відповідальності. Зокрема, про це йдеться в законах «Про банки і банківську діяльність» (ст. 58), «Про господарські товариства» (ст. 57), а також в ст. 218 Кримінального кодексу України про доведення банку до неплатоспроможності. Але, як підкреслила Олена Сукманова, необхідні більш комплексні рішення як у частині прийняття окремих законодавчих ініціатив, включно із захистом прав кредиторів, так і у сфері реформування всієї судово-правової системи в Україні.

ОФОРМИТИ ЗАЯВКУ

* За умови його наявності